Zdolność kredytowa to ocena zdolności kredytowej kredytobiorcy do spłaty zobowiązań finansowych zaciąganych w formie kredytów lub pożyczek. Zdolność kredytowa jest wyliczana przez bank lub instytucję finansową i odzwierciedla ocenę ryzyka związanego z udzieleniem kredytu.
Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak:
- wysokość dochodu i źródła jego pochodzenia,
- stałość i stabilność zatrudnienia,
- stan posiadanych zobowiązań,
- historia kredytowa,
- ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
- wartość posiadanych aktywów.
Banki i instytucje finansowe dokonują analizy tych czynników w celu ustalenia, czy kredytobiorca jest w stanie regularnie spłacać raty kredytowe. Na podstawie oceny zdolności kredytowej banki określają maksymalną kwotę kredytu, jaką można udzielić kredytobiorcy.
Ocena zdolności kredytowej jest ważnym krokiem w procesie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Im lepsza jest zdolność kredytowa, tym większa jest szansa na uzyskanie kredytu o bardziej korzystnych warunkach, takich jak niższa stopa oprocentowania czy dłuższy okres spłaty.
Banki stosują profesjonalna nomenklaturę tj. scoring kredytowy, który jest swoistym algorytmem, który wylicza ryzyko udzielnia kredytu i określa zdolność kredytową kredytobiorcy.
Teraz wiesz co bank chce o Tobie wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt i po co mu te informacje?
Co składa się na Twoją zdolność kredytową?
- wysokość Twoich zarobków – im większe, tym lepiej;
- sumę już płaconych rat, posiadane karty kredytowe i limity w rachunku;
- stałe wydatki miesięczne i liczba osób na Twoim utrzymaniu;
- rodzaj umowy, którą podpisałeś w pracy – najkorzystniejsza jest umowa na czas nieokreślony;
- to, jak długo jesteś zatrudniony – im dłużej, tym lepiej;
Kalkulatory zdolności kredytowej – czy warto z nich korzystać?
Wiele banków i firm pożyczkowych proponuje swoim klientom internetowe kalkulatory, które pozwalają z reguły na obliczenie maksymalnej kwoty kredytu, na jaką stać konsumenta.
Każdy przyszły kredytobiorca staje przed pytaniem: jaką mam szansę na kredyt i jaką ratę miesięczną będę spłacał, jeśli go dostanę? W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy naszego kalkulatora kredytowego. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do czego jest przydatny.
Większość kalkulatorów poprosi Cię o podanie informacji takich, jak np.:
- zarobki (brutto/netto),
- liczba osób w gospodarstwie domowym,
- dotychczasowe zobowiązania kredytowe.
Im więcej informacji na temat Twojej kondycji finansowej chce od Ciebie dana strona, tym precyzyjniejszy będzie kalkulator. Pamiętaj, że nawet najlepszy kalkulator zdolności kredytowej jest tylko prostym narzędziem – ostateczna decyzja dotycząca Twojego kredytu należeć będzie do banku, w którym składasz wniosek kredytowy.
Czy zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa to to samo?
Nie, choć te dwa pojęcia się ze sobą łączą. To drugie, na podstawie historii Twoich kredytów, pomaga bankowi stwierdzić, czy powinien pożyczyć Ci pieniądze. Wiarygodność kredytową określa m.in. BIK.
PODSUMOWANIE
- Zdolność kredytowa określa, czy będziesz miał za co spłacić kredyt, o który się starasz.
- Do stwierdzenia Twojej zdolności kredytowej potrzebne są przede wszystkim informacje na temat Twojej bieżącej sytuacji finansowej.
- Jak sprawdzić zdolność kredytową? W internecie dostępne są kalkulatory kredytowe – mogą Ci one w przybliżeniu pomóc w określeniu, o jaki kredyt ubiegać się w danym momencie. Nie przekazują one jednak „prawdy objawionej” – ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do banku.